Mammografia cyfrowa jest nowoczesną i skuteczną metodą obrazowania zmian w piersiach, służącą do wczesnego wykrywania raka.
Cyfrowa mammografia jest badaniem bezpiecznym, bowiem jest wykonywana przy użyciu niewielkiej dawki promieniowania rentgenowskiego. Zdjęcia pozwalają uwidocznić prawidłowe struktury sutka i ewentualne ich zmiany, w tym również mikrozwapnienia, spotykane w rakach.
Mammografia uznawana jest za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejsze badanie skriningowe u kobiet w wieku 50 – 69 lat. W przypadku badań przesiewowych, badanie powinno być powtarzane co 24 miesiące. U kobiet obciążonych czynnikami ryzyka zachorowania na raka piersi (rak piersi u członków rodziny, mutacje w obrębie genów BRCA1 i/lub BRCA 2) wykonuje się mammografię lub rezonans magnetyczny.
Wskazania do mammografii istnieją w przypadku:
■ pojawienia się bólu piersi,
■ wyczucia stwardnienia podczas samobadania piersi,
■ wciągnięcia brodawki lub skóry,
■ wycieku wydzieliny z sutka,
■ asymetrii piersi,
■ rozpoczęta i trwająca terapia hormonalna.
Przeciwskazaniem do wykonania mammografii jest ciąża.
Badanie mammograficzne nie wymaga specjalnych przygotowań, ale zaleca aby przeprowadzić je w I fazie cyklu miesiączkowego (około 10. dnia cyklu), wtedy kiedy piersi są mniej wrażliwe na dotyk.